שלי זאנטקרן

אני שלי זאנטקרן ואני שמחה שהגעת לכאן כדי לשמוע על הסיפור שמאחורי העשיה שלי.

מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי לשחק ולהפעיל את הדמיון. הייתי ממציאה כל יום משחקים חדשים או משנה "חוקים" קיימים כדי להוסיף לעצמי ולחברות אתגר, ריגוש ועניין חדשים.

כשהגיע הזמן "ללמוד מקצוע", בחרתי להתמקצע בתחום הטיפולי ובעיקר בעולם הילדים, וסיימתי לימודי תואר שני בייעוץ חינוכי ופסיכולוגיה חינוכית יישומית.

לאורך השנים כשטיפלתי בילדים במסגרות שונות, שמתי לב שהדרך הכי טובה לגרום להם להיפתח אלי ולשתף אותי בעולם הפנימי שלהם – עברה תמיד דרך משחק, הפעלה יצירתית או פעילות מהנה אחרת.

שמחתי לגלות שבלי שהתכוונתי מצאתי דרך לשלב בין שתיים מהאהבות הגדולות שלי – התחום הטיפולי ויצירת משחקים. בהתלהבות גדולה התחלתי לפתח משחקים וספרים שיעזרו לי לתווך לילדים את מכלול המשמעויות של החוויה הרגשית, בדרך ספונטנית ובלתי ישירה. התוצאות הגיעו מהר מאוד. למעשה אפילו הופתעתי מהמהירות והקלות שבהן ילדים, מתבגרים והורים התחברו למשחקים, שמחו לשתף פעולה והתקדמו ממפגש למפגש.

כשנוכחתי בתוצאות החלטתי שאני לא יכולה לשמור לעצמי את המשחקים והכלים שהמצאתי, והפכתי אותם למוצרים נגישים, פשוטים ופרקטיים לטובת כל מי שמחפש את הגשר לעולם הרגשי של ילדים בתחום הטיפולי – מטפלים, יועצים חינוכיים, מורים ועוד. כך נולד לשחק CBT ומוצרים רבים נוספים שעוזרים למטפלים וילדים בארץ ובחו"ל להכיר ולהתמודד טוב יותר עם החוויה הפנימית שלהם.

לאחר התואר השני בפיסוכלוגיה חינוכית יישומית וייעוץ חינוכי הוספתי לארגז הכלים האישי שלי ידע שנרכש באמצעות ניסיון של שנים, קריאה מקצועית, למידה והכשרת בקורסים בארץ ובחו"ל וכך פתחתי גישה אישית איטגרטיבית שמשלבת את הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, בבליותרפיה, ביופידבק, מיינדפולנס, סכמה תרפיה לילדים וטיפול ממוקד רגש.

יעל שטנגר-זק

שמי יעל שטנגר זק, מטפלת בהבעה ויצירה M.A מטפלת התנהגותית- קוגניטיבית (חברת איט"ה) ומטפלת קבוצתית.

ראשית, אני שמחה להעיד על היכרות מעמיקה וארוכת שנים עם עולם הילדים והמתבגרים. למדתי ב Lesley College במסלול דרמה תרפיה, שם נוכחתי לגלות דבר עצום (ומה שעד אז חשבתי שגיליתי לבד) והוא עד כמה כוח הדמיון עשוי לרפא את הנפש וכן את הקסם הטמון במשחק ה "כאילו" , זה שמאפשר לילדים כמעט בלי להתאמץ להיות מה שהם רוצים ,לנוע בקלילות בין תפקידים ולהיות כאוות נפשם המון דברים.

הבנתי שילדים נולדים עם היכולת הזו ותפקידנו כמבוגרים הוא לאפשר להם לשמר על איכות המשחקיות כדי שיוכלו להתפתח לאנשים מגוונים, סקרנים, מלאי ביטחון ואמונה עצמית.

במשך עשור עבדתי בבית חולים ספרא בתל השומר, שם ניהלתי תוכנית רב מערכתית לטיפול בהשמנת ילדים. זכיתי לעבוד בבתי ספר ייחודיים ולהכיר מקרוב את המקום אליו הילדים יוצאים מיד בוקר ושם פוגשים ילדים שדומים להם אבל גם קצת שונים, מבוגרים שלפעמים מיטיבים איתם ולפעמים לא ובתוך הלונה פארק האנושי הזה לומדים להתנהל- עם השמחה ,הפחדים, הכעסים, התסכולים, ההתרגשות, האהבות, האכזבות ומה לא?…

אז המשכתי בדרכי ופניתי ללימודי טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) כדי לעזור לילדים להכיר את עצמם טוב יותר, לקחת חלק פעיל בטיפול, לסמן מטרות לעצמם, לוותר על איזורי הנוחות שלהם ולצלול אל תוך המים העמוקים אבל – לא לפני שלמדו לשחות. בהמשך, הצטיידתי בכלים מעולם המיינדפולנס והסכמה תראפיה ואני ממשיכה ללמוד כל יום ,עם ודרך המטופלים שלי והוריהם.

כיום אני עובדת ב"מרכז לוויסות רגשי" ומטפלת במגוון רחב של קשיים העשויים להתעורר לאורך תקופת הילדות- וויסות רגשי, חרדה, קושי בהפעלת מיומנויות חברתיות, הפרעות מצב רוח ועוד. שיטת הטיפול משתנה ומגוונת ,בהתאם להיכרותי עם המטופל/ת.