0 0 עברית
Visut

גישות טיפול

טיפול התנהגותי קוגנטיבי:
הגישה הקוגניטיבית – התנהגותית, מבוססת על ההנחה הכללית שהתנהגותו של האדם היא תופעה נלמדת.
הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית  משלבת כלים ההתנהגותיים- שמטרתם לשנות את דפוסי ההתנהגות שלמדנו והורגלנו  להתנהג לפיהם, וכלים קוגניטיביים שנועדו ללמד את המטופל לזהות את המחשבות האי ראציונליות ולשנותם למחשבות רציונליות.  בעיקרו של הטיפול עומד הרעיון כי האירוע אינו הגורם לתגובה, אלא המחשבה האיראציונאלית שעולה  בעקבות האירוע. ולכן הטיפול עוסק בניסיון לשנות את דפוסי החשיבה על מנת לתקן את דפוסי ההתנהגות .
בגישה זו עסוקים בעיקר בהווה ובעתיד הסיבה להופעת הסימפטומים אינה עקרית  כמו בטיפול הדינמי אלא כיצד אנו יכולים להפטר מהסימפטומים.
CBT הינו הטיפול  שהוכח מחקרית כטיפול יעיל  במספר בעיות כגון: חרדה, דיכאון, פוביה ספציפית, O.C.D  בעיות התנהגות, ויסות רגשי ועוד..
כיצד זה עובד?
בטיפול התנהגותי קוגניטיבי בניגוד לטיפול דינמי יש את החלק הפסיכוחינוכי ולאחר מכן יש הצבת מטרות ברורות ומדויקות, המטפל והמטופל מגיעים למטרה ספציפית שאותה המטופל רוצה לשנות ועליה עובדים בפגישות הטיפוליות .
טיפול בסכמה תרפיה:

טיפול סכמה תרפיה (ST), פותח על ידי גפרי יאנג  בשנות ה-90 עבור מבוגרים .  בעשור האחרון הגישה עברה התאמות נרחבות לעבודה עם ילדים ומתבגרים מתוך הבנה ש’שיעורי חיים’ חשובים (סכמות) נלמדים כבר בילדות, כאשר לא ניתן מענה מותאם מהסביבה לצורך רגשי באופן קבוע, ובעקבות כך הילד מסגל סגנון התמודדות שיעיל לטווח הקצר אך הרסני לטווח הארוך. במהלך הפגישות הילד לומד להכיר את המודים השונים שמכילים מודיים “הוריים”, מודים ילדיים ומודים שמבטאים סגנונות התמודדות.בטיפול בסכמה המטפל מהווה “הורה טוב באופן חלקי” ובאמצעות יצירת קשר בטוח, המטפל מאפשר לילד לבחון אילו מענים הוא לא מקבל ובאמצעות משחק , משחק כיסאות, דמיון מודרך, ודרמה תרפיה, ובכך מתאפשר לילד ללמוד לבקש את המענה לו הוא דרוש או לתת מענה באופן עצמאי.

טיפול באמצעות ביופידבק
ביופידבק הוא שיטה שמטרתה לסייע לאדם להשיג שליטה בתגובות פיזיולוגיות בלתי רצוניות של גופו, וזאת באמצעות תהליך למידה הדרגתי המבוסס על מתן משוב לתפקודים אלו. התפקוד הפיזיולוגי נמדד במכשור אלקטרוני מתקדם, המספק לפרט מידע מדויק על התהליכים המתרחשים בגופו. המידע מסופק ברציפות, בזמן אמת ובצורה נוחה לקליטה (לילדים, באמצעות משחקים). המטרה המרכזית של השיטה היא לשפר את השליטה בתגובות פיזיולוגיות וכן שיפור העלולות לגרום או להחריף בעיות בריאותיות (רפואיות או פסיכולוגיות).טיפול במיינדפולנס

הדרכת הורים
שלי זאנטקרן  | Shelly Zantkeren