ביופידבק

ביופידבק הוא שיטה שמטרתה לסייע לאדם להשיג שליטה בתגובות פיזיולוגיות בלתי רצוניות של גופו, וזאת באמצעות תהליך למידה הדרגתי המבוסס על מתן משוב לתפקודים אלו. התפקוד הפיזיולוגי נמדד במכשור אלקטרוני מתקדם, המספק לפרט מידע מדויק על התהליכים המתרחשים בגופו. המידע מסופק ברציפות, בזמן אמיתי ובצורה נוחה לקליטה. המטרה המרכזית של השיטה היא לשפר את השליטה בתגובות פיזיולוגיות וכן שיפור העלולות לגרום או להחריף בעיות בריאותיות (רפואיות או פסיכולוגיות).
(הגדרה של שוורץ)

ניתן לומר שהביופידבק  מבוסס על עקרונות למידה והתניה: על ידי קבלת משוב (“פידבק“) על תגובותיו הפיזיולוגיות(“ביו“), לומד האדם להפחית את פעילות המערכת הסימפתטית המערכת שגורמת לעוררות יתר – הגז בגופינו ,ומגביר את המודעות להשתמש במערכת הפרה סימפתטית המערכת שדומה לברקס כלומר ממתנת את התגובות הקיצוניות,  זאת ע”י מדידה של התגובות הפיזיולוגיות באמצעות מכשור אלקטרוני המודד את הפעילות החשמלית של העור ונותן משוב לתפקודים אלו..הביופידבק מהווה עבור המטופל מקור מידע  העוזר לו “לראות” ו”לשמוע” תהליכים גופניים להם אינו מודע בדרך כלל. כך ניתן לקבל מידע ברור ורציף על פעילות השרירים, דופק, הזעה, שינוי טמפרטורה, נשימה ודפוס גלי מוח. המחשב מתרגם את המידע הזה לצליל או לתמונה אשר יוכלו להיות מובנים ע”י המטופל.

השיטה מבוססת על שלושה תחומים עיקריים:

1.      הרפואה – הביולוגיה

2.      הפסיכולוגיה

3.      הטכנולוגיה

שימוש בביופידבק נפוץ כאמצעי לטיפול בבעיות פסיכולוגיות  שהינן בעלות תסמינים פיזיים בולטים כגון: פוביות, הפרעות פאניקה, הפרעת קשב וריכוז , חרדת בחינות, חרדה חבריתית ועוד. הנחת היסוד היא כי באמצעות המשוב הביולוגי משיג האדם שליטה עצמית, שתאפשר לו לשלוט על הופעת הסימפטום, גם מבלי לנסות ולפענח את הבסיס האטיולוגי של הפרעה ממנה הוא סובל.

הבסיס העומד מאחורי טכנולוגיית הביופידבק הינו בסיס ביולוגי הנשען על מנגנונים ביולוגים כגון מנגנון תגובה הישרדותי. מנגנון תגובה הישרדותי התפתח על מנת לפרש ולהעריך את מידת הסכנה ולהפעיל – ע”י מע’ העצבים האוטונומית והמע’ האנדוקרינית – מערכת שלמה של תגובות מיידיות בהתאם. אם נחווית תחושת איום על שלמות הפרט, יש אקטיבציה מיידית של המערכת הסימפתטית לתגובת “הלחם או ברח”, וההיבטים הפיזיולוגיים של החרדה ניתנים למדידה. (עליה במתח שרירים, מוליכות חשמלית של העור, עליית לחץ דם וקצב הלב, היפרוונטילציה.) בחלוף תחושת האיום תתכן רגיעה: המערכת הפאראסימפתטית נכנסת אז לפעולה ויש התאוששות וירידה במדדים הפיזיולוגים.

תחום הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי בעזרת משוב הוא כלי טיפולי שנועד לעזור למטופל להגביר את תחושת השליטה על גופו, מחשבותיו ורגשותיו, והוא צמח בעקבות ניסויים בהתניית תגובות הנלמדות ע”י חיזוקים, מתוך אמונה שהאדם הוא יצור לומד, וניתן להקנות לו כלים קוגניטיביים והתנהגותיים שיקלו על הסבל בחייו ויעצימו תחושת רווחה ו-well being.